Публикатор

Nabór KFS 2024 r.

KFS 2024r.

Powiatowy Urząd Pracy w Łowiczu uprzejmie informuje,  iż w dniach 29.01.2024r. – 16.02.2024r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego   na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną  na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm, jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.

Co zyskują pracodawcy i jaki wkład wnoszą?
Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS.  W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Pracodawca decyduje o formie kształcenia ustawicznego i instytucji szkoleniowej, która   je zrealizuje.
Jakie koszty kształcenia ustawicznego pracowników mogą być dofinansowane z KFS?
Środki KFS otrzymane z powiatowego urzędu pracy pracodawca może przeznaczyć  na:
  1. określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia ustawicznego, które ma być dofinansowane,
  2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  4. badania lekarskie i / lub psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Priorytety Ministra ds. Pracy obowiązujące w 2024 roku!
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
 
Pracodawca musi wiedzieć, że przez „nowe technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie dla całego rynku.
Pracodawca musi wykazać, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały / zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi / planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych / na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub wdrażała nowe procesy.
 
Stosowna decyzja będzie podjęta na podstawie przedłożonego przez pracodawcę wiarygodnego dokumentu np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora / zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp. oraz na podstawie logicznego i wiarygodnego uzasadnienia skorzystania z tego priorytetu.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
 
Podstawę identyfikacji zawodów deficytowych stanowi:
  • Barometr zawodów 2024r. powiatu łowickiego:
 
  1. krawcy i pracownicy produkcji odzieży; lekarze*, nauczyciele praktycznej nauki zawodu; nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących; nauczyciele przedmiotów zawodowych; operatorzy aparatury medycznej; pielęgniarki i położne*; pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.
*Jedynym ograniczeniem w zawodach deficytowych są staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy i lekarzy dentystów, a także staże podyplomowe i specjalizacje pielęgniarek i położnych, na finansowanie których przeznaczone są oddzielne środki Funduszu Pracy (zgodnie z art. 108 ust. 1fa ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Pracodawca musi udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu łowickiego i jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
 
Przepisy zapisu tego priorytetu pozwalają na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Dotyczy to osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem w szczególności urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem.
Wnioskodawca dołącza do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu bez szczególnych informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe np. powody pozostawania bez pracy.
 
Powyższy priorytet kierowany jest również do członków rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Prawdo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.
 
W powyższym priorytecie warunki powrotu na rynek pracy po przerwie związanejze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnejnie muszą być spełnione łącznie.
 
 
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych
 
Wnioskodawca składając wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowychw uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
 
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej
 
W ramach tego priorytetu wsparcie mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieniw firmach branży motoryzacyjnej, na specjalistyczne szkolenia techniczne, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów do silników spalinowych, w zakresie budowy zeroemisyjnych (samochodów elektrycznych) i niskoemisyjnych (samochody hybrydowe i hybrydowe typu plug-in), układów napędowych oraz diagnozowania i naprawy ich usterek.
 
Szkolenia te mogą obejmować m.in. obszary dot. budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów niski i zeroemisyjnych, technologii napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektrycznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych.
 
W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędnedo wykonywania pracy przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
 
O przynależności do branży motoryzacyjnej decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
29.10.C Produkcja autobusów,
29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych, produkcja przyczep i naczep,
29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
 
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia
W ramach niniejszego priorytetu ze środków KFS będą mogły skorzystać osoby wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia. W momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie osoba kierująca na szkolenie musi mieć ukończone 45 lat.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
 
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jaki polskich pracowników, które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Wnioskodawca musi wykazać w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi cudzoziemcami.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach
 
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzaniafinansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwie.
 
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien wykazać powiazanie zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym szkoleniem, to znaczy,że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązana z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
 
Wnioskodawca ubiegający się o środki KFS musi spełnić co najmniej jeden z wymienionych priorytetów.
Uwaga:       Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarcza niezatrudniająca żadnego pracownika. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę (czas określony, nieokreślony, telepraca itp.) zatrudnieni są pracownicy korzystający z kształcenia dofinansowanego środkami KFS, a także czy jest to praca na pełen czy część etatu. Dofinansowanie w ramach środków KFS jest dostępne jednak tylko dla osób świadczących pracę, co oznacza, że pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim / tacierzyńskim nie spełniają tego warunku. Ubiegać się o w/w wsparcie nie mogą również osoby współpracujące.
Obowiązki pracodawcy w związku z uzyskaniem dofinansowania kształcenia ustawicznego!
  1. Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej – wniosek.
  2. Starosta rozpatruje wnioski kompletnie wypełnione wraz załącznikami.
  3. W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, starosta wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia.
  4. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie,                           w przypadku:
1) niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub
2) niedołączenia załączników wymaganych.
  1. Przy rozpatrywaniu wniosków urząd weźmie pod uwagę następujące elementy:
  1. kolejność wpływu wniosków, z uwzględnieniem pracodawców korzystających ze środków KFS po raz pierwszy,
  2. zgodność dofinansowanych działań z priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
  3. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  4. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS  w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  5. posiadanie przez wybranego realizatora usługi certyfikatów jakości i uprawnień do prowadzenia działalności pozaszkolnej,
  6. plany pracodawcy dotyczące dalszego zatrudnienia pracowników objętych wsparciem,
  7. ograniczenia finansowe w postaci pozostających do dyspozycji limitów środków KFS.
    1. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku starosta uzasadnia odmowę dofinansowania ze środków KFS wnioskowanego kształcenia ustawicznego.
Dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego ze środków KFS następuje na podstawie umowy zawartej ze starostą, która określi szczegółowo warunki wsparcia oraz obowiązki stron.
Pracodawca oświadcza, że zapoznał się z treścią „Klauzul informacyjnych RODO" umieszczonych na stronie PUP w Łowiczu pod adresem http://www.lowicz.praca.gov.pl.
Gdzie należy szukać informacji i wniosków?
Wniosek należy złożyć w wersji papierowej osobiście w sekretariacie pok. 14 (I piętro)  lub przesłać pocztą do Powiatowego Urzędu Pracy w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 28,    99-400 Łowicz.
Informacje dot. Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w pok. 5 i pok. 6 (parter) lub telefonicznie 46/830-98-13, 46/830-98-14, 46/830-98-15.

Druk wniosku wraz informacjami jest dostępny na stronie.
 
 
 
 

Załączniki

Wniosek 2024 KFS
Wniosek 2024 KFS.docx 252 KB
Formularz pomocy de minimis
Formularz pomocy de minimis.xls 141 KB
Barometr zawodów
Barometr zawodów.pdf 307 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display