KFS - priorytety na 2021 rok

Print Drukuj
Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021r.
 
Powiatowy Urząd Pracy w Łowiczu, informuje że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii  ustaliło priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2021r.:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, musiały ograniczyć swoją działalność,
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo – leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów / osób chorych / niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby,
  3. wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych,
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia,
  5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem,
  6. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii                                  i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych,
  7. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości,
  8. wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
 
Nabór wniosków o przyznanie środków z KFS zostanie ogłoszony w terminie późniejszym na stronie lowicz.praca.gov.pl w aktualnościach.
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
 
Informacje ogólne
Środki Funduszu Pracy w formie Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone                         są na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, na które składają się:
  1. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
  2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie  umiejętności,  kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  4. badania lekarskie i/lub psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej                  po ukończonym kształceniu,
  5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
O dofinansowanie środków z KFS może wystąpić każdy pracodawca, który zatrudnia                        co najmniej jednego pracownika. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni                   są pracownicy korzystający z kształcenia wspieranego środkami KFS oraz nie ma znaczenia na jaką część etatu są zatrudnieni.
Ponadto – pracodawca jako osoba pracująca może skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS na takich samych zasadach jak jego pracownicy.
Starosta może przyznać środki na sfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego                            na wniosek pracodawcy, zgodnie z art. 69b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
  1. W wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia    w danym roku na jednego uczestnika.
  2. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa w wysokości 100%, nie więcej jednak                          niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Uwaga!
Przyznanie środków na kształcenie ustawiczne uwzględnia wyłącznie koszty samego kształcenia                 a nie uwzględnia innych kosztów, które pracodawca ponosi w związku z udziałem pracowników                 w kształceniu ustawicznym, np. wynagrodzenia za godziny nieobecności w pracy w związku                        z uczestnictwem w zajęciach, kosztów delegacji w przypadku konieczności dojazdu do miejscowości innej niż miejsce pracy, koszty wyżywienia i noclegów itp.
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w PUP właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej (podpisany kwalifikowanym podpisem).
PUP rozpatruje wnioski pracodawców zgodnie z kolejnością ich wpływu i w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku informuje pracodawcę o sposobie jego rozpatrzenia. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku – uzasadnia odmowę. W przypadku, gdy wniosek pracodawcy jest nieprawidłowo wypełniony lub niekompletny, PUP wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni na jego uzupełnienie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku PUP zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Pracodawca zawiera z pracownikiem, któremu zostaną sfinansowane koszty kształcenia ustawicznego, umowę określającą prawa i obowiązki stron. Pracownik, który nie ukończył kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania                  z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 KP, jest obowiązany do zwroty pracodawcy poniesionych kosztów, na zasadach określonych w umowie z pracodawcą, o której mowa wyżej.
Szczegółowe informacje dot. Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać                              w pok. 5 i pok. 6 (parter) lub telefonicznie 46/830-98-13, 46/830-98-14, 46/830-98-15.
Informacje o publikacji dokumentu