Wydawca treści

Print Drukuj

KFS 2023r. - REZERWA

KFS 2023r.  -  REZERWA

Powiatowy Urząd Pracy w Łowiczu uprzejmie informuje, iż w dniach 16.10.2023r. – 24.10.2023r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.
 
Szkolenia w ramach środków rezerwy KFS muszą być rozliczone do dnia 15.12.2023r.
 
Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm, jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.
 Co zyskują pracodawcy i jaki wkład wnoszą?
Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków rezerwy KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami rezerwy KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Pracodawca decyduje o formie kształcenia ustawicznego i instytucji szkoleniowej, która   je zrealizuje.
Jakie koszty kształcenia ustawicznego pracowników mogą być dofinansowane z rezerwy KFS?
Środki rezerwy KFS otrzymane z powiatowego urzędu pracy pracodawca może przeznaczyć na:
  1. określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia ustawicznego, które ma być dofinansowane,
  2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Priorytety Rady Rynku Pracy wydatkowania rezerwy KFS obowiązujące w 2023 roku!
A.    Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście / rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonych przez MRiPS.
  • Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą pracownicy przedsiębiorstw społecznych, CIS i KIS, WTZ i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
 
B.    Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  • Pracodawca powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności (np. kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności). 
 
C. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach / branżach kluczowych dla rozwoju powiatu / województwa wskazanych w dokumentach strategicznych / planach rozwoju.
 
  • Podstawę identyfikacji wsparcia kształcenia ustawicznego w obszarach lub branżach kluczowych stanowi dla rozwoju powiatu łowickiego „Strategia Rozwoju Powiatu Łowickiego 2030" wprowadzona Uchwałą Nr LXI/404/2023 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 25.01.2023r. (plik w załączeniu).
 
Pracodawca musi udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy obszaru / branży kluczowej dla rozwoju powiatu łowickiego.
D.    Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
  • W ramach tego priorytetu korzystać mogą ze szkoleń branżowych nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczyciele praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenia zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego. Mogą również skorzystać ze środków KFS osoby, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego.
  • Pracodawca musi złożyć dokument potwierdzający spełnienie w/w priorytetu np. kserokopia umowy podpisana ze szkołą na organizację praktyk zawodowych, uczniowskich; zakres czynności, dyplomy uczestnika itp.
E.    Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie  przez co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
  • Pracodawca musi wskazać, że pracownicy odbywający wnioskowaną formę pracowali w warunkach niszczących zdrowie. Pracodawca w szczególności powinien uwzględnić pracowników, którzy nie mają prawa  do emerytury pomostowej.
 
Konieczność jest spełnienia co najmniej jednego z wymienionych wyżej priorytetów.
PUP rozpatruje wnioski pracodawców zgodnie z kolejnością ich wpływu.
Uwaga: Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę (czas określony, nieokreślony, telepraca itp.) zatrudnieni są pracownicy korzystający z kształcenia dofinansowanego środkami rezerwy KFS, a także czy jest to praca na pełen czy część etatu. Dofinansowanie w ramach środków rezerwy KFS jest dostępne jednak tylko dla osób świadczących pracę, co oznacza, że pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim / tacierzyńskim nie spełniają tego warunku. Ubiegać się o w/w wsparcie nie mogą również osoby współpracujące.
Obowiązki pracodawcy w związku z uzyskaniem dofinansowania kształcenia ustawicznego!
  1. Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków rezerwy na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej – wniosek.
  2. Do wniosku pracodawca dołącza:
  1. Załącznik nr 1 – oświadczenie wnioskodawcy.
  2. Załącznik nr 2 – oryginał „Formularza ofertowego dla jednostki organizującej kształcenie ustawiczne".                         
  3. Załącznik nr 3 – „Wykaz osób, które mają zostać objęte działaniami finansowymi z udziałem środków rezerwy z KFS".
  4. Kopię dokumentu potwierdzającego prawną formę prowadzenia działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub CEiDG może to być np. umowa spółki cywilnej wraz z ewentualnymi wprowadzonymi do niej zmianami lub status w przypadku stowarzyszeń, fundacji czy spółdzielni lub inne dokumenty (właściwe np. dla jednostek budżetowych, szkół, przedszkoli).
  5. W przypadku, gdy pracodawcę lub przedsiębiorcę reprezentuje pełnomocnik do wniosku musi być załączone pełnomocnictwo określające jego zakres i podpisane przez osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy lub przedsiębiorcy w sposób czytelny lub opatrzone pieczątkami imiennymi. 
  6. Dokument na podstawie, którego realizator usługi kształcenia ustawicznego prowadzi pozaszkolną działalność, certyfikaty jakości oferowanych usług (jeżeli posiada).
  7. Wzór dokumentu wystawionego przez realizatora usługi potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestnika kształcenia ustawicznego.
    1. Starosta rozpatruje wnioski kompletnie wypełnione wraz załącznikami, o których mowa powyżej.
    2. W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, starosta wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia.
    3. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie, w przypadku:
1) niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub
2) niedołączenia załączników wymaganych.
  1. Przy rozpatrywaniu wniosków urząd weźmie pod uwagę następujące elementy:
  1. kolejność wpływu wniosków,
  2. zgodność dofinansowanych działań z priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na dany rok,
  3. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  4. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków rezerwy KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  5. posiadanie przez wybranego realizatora usługi certyfikatów jakości i uprawnień do prowadzenia działalności pozaszkolnej,
  6. plany pracodawcy dotyczące dalszego zatrudnienia pracowników objętych wsparciem,
  7. ograniczenia finansowe w postaci pozostających do dyspozycji limitów środków rezerwy KFS.
    1. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku starosta uzasadnia odmowę dofinansowania ze środków rezerwy KFS wnioskowanego kształcenia ustawicznego.
Dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego ze środków rezerwy KFS następuje na podstawie umowy zawartej ze starostą, która określi szczegółowo warunki wsparcia oraz obowiązki stron.
Uwaga: Pracodawca musi podpisać umowę z pracownikiem, który uczestniczy w kształceniu dofinansowanym środkami rezerwy KFS. Umowa powinna określać m.in. zobowiązania pracownika, ponieważ nieukończenie kształcenia ustawicznego finansowanego z KFS skutkuje dla pracodawcy koniecznością zwrotu otrzymanych środków.
Gdzie należy szukać informacji i wniosków?
Wniosek należy złożyć w wersji papierowej osobiście w sekretariacie pok. 14 (I piętro) lub przesłać pocztą do Powiatowego Urzędu Pracy w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 28,      99-400 Łowicz.
Informacje dot. Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w pok. 5 i pok. 6 (parter) lub telefonicznie 46/830-98-13, 46/830-98-14, 46/830-98-15.

Druk wniosku wraz informacjami jest dostępny na stronie.
 
 

Załączniki

(6)Wniosek
(6)Wniosek.docx 250 KB
(6)formularz pomocy de minimis
(6)formularz pomocy de minimis.xls 141 KB
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji