Korzyści dla przedsiębiorców wynikające z zatrudniania osadzonych:
- brak potrzeby zawierania indywidualnych umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności (zatrudniony skazany nie staje się pracownikiem w rozumieniu prawa pracy).
- pracodawca zwolniony jest z obowiązku stosowania przepisów prawa pracy (z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy).
- skazanemu zatrudnionemu odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, przysługuje po roku nieprzerwanej pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, zwolnienie od pracy (urlop) przez okres 14 dni roboczych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
- osobie pozbawionej wolności zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin przysługuje wynagrodzenie zapewniające osiągnięcie, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym wynagrodzenie naliczane jest proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin.
- pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej za zatrudnienie osoby pozbawionej wolności.
- korzystanie z darmowej ochrony obiektów produkcyjnych zlokalizowanych na terenach ścisłych aresztów śledczych i zakładów karnych.
- prawo do wnioskowania o zmianę miejsca i rodzaju pracy lub o wycofanie z zatrudnienia bez zachowania formy i terminów przewidzianych w prawie pracy co powoduje większą swobodę w doborze pracowników.
- uzyskanie zwrotu w formie ryczałtu w wysokości 35 % z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności (Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 2024 r. w sprawie Funduszu aktywizacji zawodowej skazanych oraz rozwoju przywięziennych zakładów pracy (Dz. U. Poz. 871).
- możliwość uzyskania dofinansowania działań prowadzących do tworzenia nowych miejsc pracy dla skazanych oraz ochronę istniejących ze środków Funduszu Aktywizacji Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy w formie dotacji lub pożyczki.
Ogłoszenie o konkursie: https://zklowicz.bip.gov.pl/publiccontracts/view/51217
Osoby zainteresowane podjęciem współpracy proszone są o kontakt pod nr telefonów:
a) w zakresie hali produkcyjnej wraz z gruntem stanowiącymi przedmiot dzierżawy: ppor. Wojciech Dróżka tel. +46 830 97 40 , mjr Jarosław Krawczyk tel. +46 830 97 42.
b) w zakresie zatrudnienia osadzonych: chor. Krzysztof Sujkowski +46 830 10 20, st. szer. Magdalena Przybyszewska +46 830 97 28 oraz st. szer. Joanna Bury +46 830 10 21.
https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-w-lowiczu-ogloszenie-o-dzierzawie-hali-produkcyjnej
https://www.sw.gov.pl/jednostka/zaklad-karny-w-lowiczu