Dokumenty do pobrania - Powiatowy Urząd Pracy w Łowiczu


Zawartość stron

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938 z późn.zm.) Zgodnie z art. 67 ust. 3 powołanej ustawy osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego mają obowiązek zgłoszenia do tego ubezpieczenia członków rodziny w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność takiego zgłoszenia. Ubezpieczony powinien przekazać tego rodzaju informację płatnikowi składek (w przypadku osób bezrobotnych płatnikiem składek jest powiatowy urząd pracy) niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia członka rodziny. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z przepisami powołanej ustawy do kręgu członków rodziny zalicza się:
  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, bądź dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, a jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi- bez ograniczenia wieku;
  • małżonka;
  • krewnych wstępnych, czyli rodziców i dziadków pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Termin 7 dni na poinformowanie płatnika składek obowiązuje także w przypadku wyrejestrowania członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy ubezpieczony zgłaszający członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego powinien w przeciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności powodujących ustanie statusu członka rodziny poinformować swojego płatnika składek m.in. o:
  • uzyskaniu tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny (podjęcie pracy, zarejestrowanie się w urzędzie pracy);
  • zakończeniu nauki przez pełnoletnie dziecko;
  • ukończeniu przez dziecko 26 lat mimo kontynuowania nauki, jeżeli nie posiada ono orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innego traktowanego na równi.

Narodowy Fundusz Zdrowia może skierować wniosek o ukaranie karą grzywny ubezpieczonego lub płatnika składek za niedokonanie w terminie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego lub wyrejestrowania z tego ubezpieczenia.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę